This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Wieś położona w odległości 4 km od Warty w kierunku pn.-zach. Pierwsza wzmianka o Cielcach pojawiła się w 1386 r. Wieś stanowiła wtedy własność Szreniawitów lub Nałęczów. 1806 r. Felicjan Otocki h. Dołęga sprzedał wieś Ignacemu Jabłkowskiemu h. Wczele. Rozwój wsi nastąpił, gdy przejął ją Józef Jabłkowski 1817-1889, który po ukończeniu prawa i astronomii osiadł w Cielcach w 1839 r. W 1946r. wprowadził oczynszowanie chłopów, które polegało na oddaniu zagrody na własność, a ziemi na wieczyste użytkowanie. Założył też nielegalną szkołę dla dzieci chłopskich do której chodziły również jego własne dzieci. Po modernizacji i powiększeniu majątku do około 1600 ha w 1852 r. uruchomił w Cielcach cukrownię, która dotrwała do 1938 r. Wśród innych jego dokonań warto wspomnieć, iż był jednym z inicjatorów wybudowania kolei z Łodzi do Koluszek. Jabłkowscy zmuszeni byli do sprzedaży Cielc w 1879 r. Józef Jabłkowski pozostawił po sobie czternaścioro dzieci (z małżeństwa z Joanną Garczyńska). Jego synowie założyli w Warszawie (z filią w Wilnie) dom handlowy "Braci Jabłczyńskich". Pamiątką po Jabłkowskich jest staropolski dwór w Cielcach 1 połowy XIX w., zniszczony po 1945 r. wykupiony 1983 r. przez Mariana Jocza, a odrestaurowany przez jego brata Pawła Jocza – artystę rzeĄbiarza osiadłego w Paryżu. W pobliżu dworu stoi też kaplica podworska zbudowana w 1932 r. p.w.św. Teresy; ocalały niektóre zabudowania cukrowni między innymi przerobiony budynek cukrowni na Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika.Krótka relacja foto z Cielce. - odnośnik do albumu  • haft komputerowy, naszywka, herb naramienny
  • haft komputerowy, haft na polarach, polar strazacki
  • haft na czapkach, haft komputerowy, czapka strazacka
  • naszywka, emblemat, herb haftowany komputerowo
  • haft komputerowy, dystynkcje na koszule
  • t-shirt, koszulka strazacka, haft komputerowy


It appears that your web host has disabled all functions for handling remote pages and as a result the BackLinks software will not function on your web page. Please contact your web host for more information.