Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Wieś położona w odległości 4 km od Warty w kierunku pn.-zach. Pierwsza wzmianka o Cielcach pojawiła się w 1386 r. Wieś stanowiła wtedy własność Szreniawitów lub Nałęczów. 1806 r. Felicjan Otocki h. Dołęga sprzedał wieś Ignacemu Jabłkowskiemu h. Wczele. Rozwój wsi nastąpił, gdy przejął ją Józef Jabłkowski 1817-1889, który po ukończeniu prawa i astronomii osiadł w Cielcach w 1839 r. W 1946r. wprowadził oczynszowanie chłopów, które polegało na oddaniu zagrody na własność, a ziemi na wieczyste użytkowanie. Założył też nielegalną szkołę dla dzieci chłopskich do której chodziły również jego własne dzieci. Po modernizacji i powiększeniu majątku do około 1600 ha w 1852 r. uruchomił w Cielcach cukrownię, która dotrwała do 1938 r. Wśród innych jego dokonań warto wspomnieć, iż był jednym z inicjatorów wybudowania kolei z Łodzi do Koluszek. Jabłkowscy zmuszeni byli do sprzedaży Cielc w 1879 r. Józef Jabłkowski pozostawił po sobie czternaścioro dzieci (z małżeństwa z Joanną Garczyńska). Jego synowie założyli w Warszawie (z filią w Wilnie) dom handlowy "Braci Jabłczyńskich". Pamiątką po Jabłkowskich jest staropolski dwór w Cielcach 1 połowy XIX w., zniszczony po 1945 r. wykupiony 1983 r. przez Mariana Jocza, a odrestaurowany przez jego brata Pawła Jocza – artystę rzeĄbiarza osiadłego w Paryżu. W pobliżu dworu stoi też kaplica podworska zbudowana w 1932 r. p.w.św. Teresy; ocalały niektóre zabudowania cukrowni między innymi przerobiony budynek cukrowni na Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika.Krótka relacja foto z Cielce. - odnośnik do albumu  • haft komputerowy, naszywka, herb naramienny
  • haft komputerowy, haft na polarach, polar strazacki
  • haft na czapkach, haft komputerowy, czapka strazacka
  • naszywka, emblemat, herb haftowany komputerowo
  • haft komputerowy, dystynkcje na koszule
  • t-shirt, koszulka strazacka, haft komputerowy


It appears that your web host has disabled all functions for handling remote pages and as a result the BackLinks software will not function on your web page. Please contact your web host for more information.