This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Po raz kolejny doszło do pożaru na terenie naszej Gminy. Tym razem spaleniu uległa sterta słomy w miejscowości Ustków gdzie przed godziną 23 (07.06.2016) zostaliśmy zadysponowani wraz z jednostkami z terenu Gminy Warta. Do pożarów dochodzi w stałych godzinach, więc tym razem można już chyba z pewnością potwierdzić, że mamy do czynienia z podpalaczem. Po raz kolejny prosimy mieszkańców o czujność i w razie zaobserwowania czegoś niepokojącego, zawiadomić policję.

Cielce, dnia 10 Czerwca 2016r.

Kolejny pożar w naszej Gminie.
Dzisiaj (06.06.2016) po godzinie 22 zostaliśmy zadysponowanie do kolejnego już na terenie naszej gminy pożaru stodoły. Tym razem spaleniu uległa drewniana stodoła w miejscowości Socha. W działaniach brało udział pięć zastępów OSP oraz jeden z PSP Sieradz oraz patrol policji. Mamy nadzieje, że w najbliższym czasie podpalacz zostanie ujęty. Na chwilę obecną prosimy mieszkańców o rozwagę i zwrócenie uwagi na obecność nieznanych osób w pobliżu swoich posesji.

Cielce, dnia 7 Czerwca 2016r.

W dniu wczorajszym (1.06.2016) nasz powiat nawiedziły silne nawałnice z ulewnym deszczem, gdzie nasza jednostka brała udział w usuwaniu skutków żywiołu. W godzinach późno popołódniowych zostaliśmy zadysponowani do KP PSP w Sieradzu gdzie byliśmy dysponowani do zdarzeń. Między innymi ratowaliśmy linię prdoukcyjna w Ceramice płytek Tubądzin oraz pompowaliśmy wodę w miejscowośći Gołuchy, Kawęczynek, do bazy wróciliśmy w późnych godzinach nocnych.
Powiatowe Stanowisko Kierowania w Sieradzu odnotowało ponad sto zdarzeń. Interwnecji było na tyle dużo, że dysponownao jendostki z Województwa. Na terenie powiatu doszło do kilku pożarów domów jednorodzinnych oraz zabudowań gospodarczych, które wybuchły na skutek uderzenia piorunem. W czasie ulew zalane zostały między innymi w samym Sieradzu szpital, trzy szkoły podstawowe, archiwum państwowe, urząd skarbowy, sąd rejonowy oraz licznie prywatne posesje.
Więcej informacji. Artykuł 1.

Więcej informacji. Artykuł 2.

Więcej informacji. Artykuł 3.


Cielce, dnia 2 Czerwca 2016r.8 Marca Dzień Kobiet - Kobiety w Straży Pożarnej.


Kobieta potrafi from Slawomir Brandt on Vimeo.

08.03.2016r.XI Międzynarodowa Wystawa Ratownictwo, Zabezpieczenia i Technika Przeciwpożarowa w czerwcu 2016. 9-11 Czerwca 2016.
Po raz kolejny w Targach Kielce odbędzie się specjalistyczna wystawa, podczas której prezentowane będą urządzenia, sprzęt oraz technologie dla służb ratowniczych i ochrony przeciwpożarowej obiektów. EDURA 2016 tradycyjnie odbędzie się przy wsparciu Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej i Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej. Wydarzenie będzie rekordowe, swój udział potwierdziło już blisko 200 wystawców a ich oferta zajmie ponad 7,5 tys. m2.
Wydarzenie to jest skierowane do przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, gospodarczych oraz środowisk pożarniczych. W ramach EDURY 2016 przeprowadzony zostanie konkurs na najlepsze wystawione produkty przeznaczone do stosowania w szeroko rozumianej ochronie przeciwpożarowej. Specjalistyczna impreza prezentująca najnowsze osiągnięcia technik stosowanych do zabezpieczenia przeciwpożarowego obiektów, ratownictwa i likwidacji skutków klęsk żywiołowych odbywa się w cyklu dwuletnim. Podczas X edycji EDURY w 2014 roku, swoją ofertę zaprezentowało ponad 170 wystawców z 13 krajów takich jak Włochy, Niemcy, Szwecja, Irlandia, USA, Hiszpania, Turcja, Belgia, Finlandia, Wielka Brytania, Francja, a nawet Chiny. Ich ekspozycję obejrzało niemal 6000 zwiedzających.

Cielce, dnia 2 Czerwca 2016r.
4 maja - Międzynarodowy Dzień Strażaka.

Cielce, dnia 4 Maj 2016r.

"Nasi strażacy używają Narzędzi NEO TOOLS !!!
Teraz żadna usterka podczas akcji nam nie straszna.

Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Cielcach składają serdeczne podziękowania "Grupie Topex" za dostarczenie oraz pomoc w wyborze odpowiednich narzędzi dla naszej jednostki, zestawu narzędzi marki Neo Tools.
Nożyc do prętów oraz profesjonalnego zestawu kluczy nasadowych, to był bardzo dobry zakup przyznają Nasi Strażacy :-) Z pewnością posłużą nam długo i będą cieszyć naszych druhów. 25 - letni okres gwarancji oraz najwyższa jakość materiałów i wykonania oraz liczne certyfikaty narzędzi mówią same za siebie. Dostarczony sprzęt jest najwyższej jakości co gwarantuje jego niezawodność. :-)

Z poważaniem druhowie i Zarząd OSP Cielce.

Cielce, dnia 26 kwietnia 2016r.
Składamy serdeczne podziękowania serwisowi "narzedzia24.info" z siedzibą:
Nowa Wieś,
ul. Brzozowa 15A
05-806 Komorów,

którego właścicielem jest Pan Paweł Krabes , za dostarczenie dla naszej jednostki Prostownika z rozruchem. Dzięki jego właściwością tchniemy nieco pozytywnej energii w naszego poczciwego acz leciwego Jelcza. :-) Serdeczne podziękowania za okazane wsparcie.

Z poważaniem druhowie i zarząd OSP Cielce.

Cielce, dnia 20 kwietnia 2016r.XXXI Ogólnopolski Wyścig Kolarski Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour 2016 "

01.04.2016r.
Z okazji nadchodzących świąt Wielkanocnych zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Cielcach wraz z strażakami i ich bliskimi składają najserdeczniejsze życzenia dużo zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa i jak najmilszych spotkań w gronie rodzinnym a zmartwychwstały Chrystus, swoją mocą niech Was błogosławi.

Wesołego Alleluja!


Życzenia Wielkanocne komendanta głównego PSP

24.03.2016r.Sezon grzewczy rozpoczęty .

W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego oraz faktem, że coraz więcej osób przepala ogień w piecach - wzrasta zagrożenie pożarowe budynków oraz możliwość zatrucia tlenkiem węgla (czadem). Jest to okres charakterystyczny dla zwiększonej ilości wyjazdów spowodowanych tymi właśnie zdarzeniami. W trosce o bezpieczeństwo, życie oraz zdrowie mieszkańców Poznania przypominamy i radzimy. Zagrożenia mogą zaistnieć w różnych elementach budynku. W piwnicach lub w pomieszczeniach gdzie najczęściej znajdują się kotłownie, odbywa się proces spalania paliw w zależności od tego czym ogrzewamy nasze gospodarstwa domowe. Przez wyższe kondygnacje, poddasze i dach przebiegają przewody dymowe lub spalinowe a także wentylacyjne zakończone kominami, które odprowadzają produkty spalania i napowietrzają obiekt. Wynika z tego, że zagrożenie pożarowe może zaistnieć od piwnicy po dach. Wystarczy jakieś niedopatrzenie, nie najlepszy stan techniczny systemów wentylacyjnych, dymowo-spalinowych czy też urządzeń grzewczych albo nieszczęśliwy zbieg okoliczności i może dojść do wybuchu, pożaru lub zaczadzenia.


Dramatyczna sytuacja pożarowa .

Tak można pdsumować to co dziś po południu i wieczorem działo się w powiecie sieradzkim. Stoczki, Wcisło, Sarny, Góra, Skalmierz, Kosatka, Ostrów, Wróblew i Uników i Rząśnia ? w tych miejscowościach strażacy walczyli dziś z ogniem. W sumie 11 pożarów gasiło 280 strażaków ( 60 zastepów straży pożarnej). Wszystkie zgłoszenia napłynęły do PSP w Sieradzu między godz. 13:00 a 19:00.

- "W sumie na terenie powiatu sieradzkiego spłonęło 6 hektarów rżysk, hektar traw oraz 16 hektarów poszycia leśnego" - relacjonuje Paweł Olejnik, młodszy aspirant z PSP w Sieradzu.

Ogień stał się zagrożeniem w gminach: Sieradz, Wróblew, Warta, Błaszki, Złoczew oraz Brąszewice.

Z bardzo dużym pożarem strażacy musieli walczyć w miejscowości Stoczki. Paliło się 12 hektarów poszycia leśnego i 4 hektary ścierniska. W tej akcji wzięło udział 20 zastępów straży pożarnej.

Do dwóch pożarów doszło też na terenie gminy Błaszki. W miejscowości Wcisło ogień strawił dwa hektary poszycia leśnego. Z ogniem strażacy walczyli też we wsi Sarny. Tu paliło się również pół hektara poszycia leśnego.

W miejscowości Góra w gminie Warta pożar trawy rozprzestrzenił się na obszarze około pół hektara. Gaśniczą akcję trzeba też było przeprowadzić w miejscowości Skalmierz ( paliło się 20 arów łąki). W gminie Brąszewice strażacy gasili pożar dwukrotnie w miejscowości Kosatka,tu ogień pojawił się na ściernisku ( paliło się 20 arów). Rząśnia, to kolejna miejscowość, gdzie strażacy musieli interweniować.

We Wróblewie pożar trawy rozprzestrzenił się na obszarze 10 arów. Z kolei w Unikowie, w gminie Złoczew spłonął ponad hektar ścierniska.

Zgłoszenia o tych wszystkich pożarach strażacy odebrali między godz. 13:00 a 19:00. Ostatnie dotyczyło interwencji w Ostrowie w gminie Brzeźnio. (tam płonął las).

Nasilenie akcji gaśniczych obserwujemy w powiecie sieradzkim od wczoraj, kiedy to doszło do trzech poważnych pożarów .Na szczęście nikt nie ucierpiał. Strażacy apelują o rozwagę, bo susza powoduje niemałe zagrożenie. We wczorajszych akcjach w Bogumiłowie, Sokołowie i Trzeciakach w sumie wzięło udział 29 zastępów straży pożarnej.

- Problem polegał na tym, że jednocześnie gasiliśmy trzy większe pożary ? powiedział Naszemu Radiu Jarosław Wasylik, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu. Wyjaśnił, że do akcji zostały skierowane wszystkie z dostępnych wozów strażackich.

- Był taki moment, że do gaszenia tych pożarów zostały skierowane jednostki z Brzeźnia, z Błaszek, z Brąszewic, po prostu z wszystkich miejscowości powiatu sieradzkiego. Strach pomyśleć co by było, gdyby na terenie tych gmin wybuchł jakiś pożar ? relacjonował Wasylik.

W Bogumiłowie paliło się około 15 hektarów ścierniska i zagrożony był las. Strażacy w ostatniej chwili uchronili pobliskie drzewa przed ogniem. W tej akcji wzięło udział 15 zastępów straży.

Jednocześnie w Sokołowie paliło się pół hektara terenu porośniętego przez krzaki. Zapaliły się również dwa, na szczęście opuszczone, budynki mieszkalne. Je również strażacy musieli gasić. W obu akcjach w tej miejscowości uczestniczyło 7 wozów strażackich.

Pożar wybuchł też przy granicy powiatu, w miejscowości Trzeciaki. Tam paliło się poszycie leśne, w tej akcji z ogniem walczyło 7 zastępów straży pożarnej.

Strażacy podkreślają, że sytuacja była bardzo poważna i przypominają, że susza jaka panuje w tym roku wymaga rozwagi w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z ogniem.

- Jeden niewielki niedopałek papierosa czy jakieś inne niewielkie źródło ognia powoduje tak rozległe pożary. Trzeba być bardzo ostrożnym. Ściółka czy trawa, wszystko jest tak wysuszone, że o tragedię nie trudno - przypomina młodszy brygadier z PSP w Sieradzu.

Źródło: (http://www.nasze.fm)


Miejsko Gminne Dożynki w Cielcach.Owady błonkoskrzydłe - właściwa identyfikacja zagrożenia.

Za nami pierwsze chwile lata, a wraz z nimi ciepłe słoneczne dni, czyli czas aktywności owadów błonkoskrzydłych. Pszczoły, osy, czy szerszenie pojawiają się wraz z pierwszymi ociepleniami i towarzyszą nam aż do późnej jesieni. Pomimo, iż atakują wyłącznie w samoobronie, to przypadki użądleń zdarzają się dość często. Ze względu na utratę naturalnych siedlisk owady te przystosowały się do życia w pobliżu terenów ludzkiej aktywności, a dla wielu z nas są one niepożądanym, a nawet wręcz niebezpiecznym towarzystwem. Wtedy na ratunek wzywana jest Straż Pożarna.

Według obowiązujących przepisów polskiego prawa m.in. ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz przepisów wewnętrznych Państwowa Straż Pożarna kwalifikuje takie zdarzenia jako "inne miejscowe zagrożenie" i zawsze podejmuje działania w przypadkach, kiedy obecność owadów może zagrażać zdrowiu i życiu osób przebywających w pobliżu miejsca bytowania pszczół, os lub szerszeni.

Owady błonkoskrzydłe (Hymenoptera)

Aby skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom należy w pierwszej kolejności poznać swojego "wroga". Pszczoły, trzmiele, osy i szerszenie, to owady należącego do rzędu błonkoskrzydłych (Hymenoptera), podrzędu trzonówek (Apocrita) i grupy żądłówek (Aculeata). Ze względu na posiadane żądła i wytwarzany jad są postrzegane jako niebezpieczne dla człowieka.

Pszczoły

W Polsce powszechnie spotykane są pszczoły miodne (Apis mellifera), które mają długość ciała około 13-15 mm (królowa około 25 mm). Tułów i odwłok pokryte są szczególnie z boków gęstymi żółtawymi włoskami, a ich skrzydła mają specyficzne użyłkowanie. W czasie 1 sekundy lotu pokonują od 3 do 6 m, uderzając skrzydłami ok. 190 razy. Wszystkie pszczoły żyją w zorganizowanych społeczeństwach zwanych rojami, które składają się z robotnic, samców zwanych trutniami oraz matki pszczelej, zwanej królową. Rój w przypadku pszczoły miodnej może liczyć od 10 do nawet 80 tysięcy osobników. Pszczoły miodne zakładają gniazda zbudowane z kilku charakterystycznych woskowych plastrów z sześciokątnymi komórkami i we współczesnych czasach, oprócz rojów hodowanych przez pszczelarzy w pasiekach, rzadko tworzą swobodnie żyjące społeczeństwa na łąkach, w ogrodach, widnych lasach oraz na ich obrzeżach, gdzie gnieżdżą się w dziuplach drzew, zagłębieniach i szczelinach skalnych. Część rodziny pszczelej w przypadku, gdy pszczelarz zaniedba pasiekę lub przegapi ten moment, w okresie rojenia (kwiecień-czerwiec) opuszcza ul wraz z matką i zaczyna szukać w pobliżu ula miejsca do osiedlenia poza pasieką. Jedna rodzina pszczela może wydać kilka rojów naturalnych. W okresie zimowym pszczoły zimują na plastrach w gnieździe otaczając królową, wokół której panuje temperatura rzędu 25°C. Pszczoła miodna dostarcza wielu surowców wykorzystywanych w przemyśle spożywczym, medycynie. Poza miodem te pożyteczne owady dostarczają mleczka pszczelego, kitu i wosku. Również jad pszczeli jest wykorzystywany przez człowieka np. w leczeniu chorób reumatycznych. Niestety w ostatnim czasie obserwuje się zwiększone wymieranie pszczół, głównie na terenie USA i Europy Zachodniej, co w dalszej perspektywie może doprowadzić do zachwiania równowagi ekologicznej, dlatego należy chronić te pożyteczne owady.

Ważne: Samica pszczoły może użądlić tylko raz i po użądleniu ginie. Pozostawia w skórze człowieka fragment odwłoka z aparatem żądłowym. Budowa i mechanizm działania żądła powodują dalsze jego zagłębianie się w skórze i wstrzykiwanie pozostałej w woreczku porcji jadu - nawet 20-krotnie więcej jadu niż w przypadku pojedynczego użądlenia osy lub szerszenia, ponieważ pszczoły używają jadu do odganiania ssaków nawet tak dużych jak borsuki i niedźwiedzie od zapasów miodu zgromadzonych w ulu. Jad pszczeli może powodować nieprzyjemny obrzęk, ale jest niebezpieczny tylko dla osób uczulonych lub w przypadku wielu użądleń. Dla zdrowego dorosłego człowieka zagrożenie życia występuje dopiero przy około stu użądleniach.

Osy

Inwazyjne gatunki owadów z rodziny osowatych. Długość ciała osy pospolitej (Vespula vulgaris) wynosi 10?20 mm (królowa około 25 mm), a osy dachowej (Vespula germanica) wynosi 11?16 mm (królowa około 20 mm). Owady te mają charakterystyczne czarno-żółte ubarwienie. Odwłok u jego nasady jest silnie przewężony, stąd pojawiło się popularne określenie ?talia osy?. Osy są wszystkożernymi drapieżnikami, atakują inne owady, często nawet większe od siebie, bywają również szkodnikami owoców, czasami żywią się sokami drzew. W Polsce oba gatunki występują pospolicie, również w miastach. Osy budują gniazda, najczęściej w cichych i spokojnych miejscach, materiałem jaki wykorzystują do tego celu jest papier ich własnej produkcji - wytwarzają go przeżuwając drewno i łącząc je ze śliną. Osy pospolite budują swoje gniazda w ziemi, zwykle wykorzystując nory drobnych ssaków. Królowa składa w nim jaja, a wylęgające się robotnice rozbudowują gniazdo i karmią larwy.

Gniazda os dachowych mają przeważnie średnicę 20?30 cm, ale zdarzają się znacznie większe, sięgające nawet 100 cm. Umiejscawiane są w starych dziuplach lub w ziemi, a w pobliżu osad ludzkich również w otworach w murach, elementach dachu lub innych dogodnych lukach budynków. Z kolei osy leśne (Dolichovespula sylvestris) tworzą gniazda cienkościenne, wielkości pięści, budowane na balkonach, w dziuplach, na belkach strychów, na gałązkach, rzadko w ziemi. W okresie kwietnia/maja królowe zakładają kolonie, a ich największy rozwój następuje po około trzech miesiącach od jej założenia. Owady te są najbardziej aktywne w czasie dnia, a późnym wieczorem gromadzą się w gnieździe. Późną jesienią gniazda os pustoszeją.

Ważne: Osy mogą użądlić swoją ofiarę kilkukrotnie. Użądlenie osy jest bolesne, ale dla większości ludzi nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, poza przypadkami osób uczulonych. Pojedyncze użądlenie osy to dawka jadu ponad 20-krotnie mniejsza niż w przypadku użądlenia przez pszczołę.

Szerszenie

Są największymi z osowatych występujących w Europie Środkowej. Szerszeń europejski (Vespa crabro) osiąga długość ciała około 25 mm (królowa około 35 mm) Forma typowa dla obszaru Polski ma tułów czarny w rude plamy, odwłok żółty w czarne pasy. Szerszenie występują powszechnie na terenie całej Polski, zwłaszcza w pobliżu terenów zamieszkiwanych przez ludzi. Typowym siedliskiem szerszeni europejskich są lasy liściaste, gdzie ich gniazda można spotkać w dziuplach drzew, zwłaszcza dębów. Ze względu na utratę naturalnych siedlisk owady te bardzo szybko przystosowały się do życia w pobliżu terenów ludzkiej aktywności, gdzie swoje gniazda budują najczęściej w dziuplach drzew, a także w norach ziemnych, opuszczonych ulach, czasem na wolnym powietrzu, a także w miejscach osłoniętych np. pod okapem dachu lub w dziurach i zagłębieniach w ścianach budynków. Podobnie jak osy, szerszenie wczesną wiosną zakładają kolonie i przystępują do budowy gniazda. W tym celu wykorzystują masę papierową, wytworzoną przez nie z cząsteczek próchniejącego drewna i śliny. Późną jesienią gniazda szerszeni pustoszeją, a przyszłe królowe wyruszają na poszukiwanie zimowiska, by zapaść w stan diapauzy. Szerszenie europejskie żywią się owadami, owocami oraz sokami niektórych drzew. Owady te są aktywne zarówno w dzień, jak również w nocy. Generalnie szerszenie ignorują człowieka w terenie. Jeżeli nie wykonuje się żadnych gwałtownych ruchów, nie drażni ich, same nie atakują. Prowokuje je nagła zmiana w otoczeniu, wstrząs, zmiana zapachu lub hałas.

Ważne: Szerszenie mogą użądlić swoją ofiarę kilkukrotnie. Użądlenie przez szerszenia wywołuje w miejscu wprowadzenia jadu dotkliwy ból, zaczerwienienie i obrzęk, a u osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych może wywołać wstrząs anafilaktyczny. Pojedyncze użądlenie szerszenia to dawka jadu ponad 20-krotnie mniejsza niż w przypadku użądlenia przez pszczołę. Ich jad zawiera nieznacznie większą dawkę toksyn, dlatego bolesność samego użądlenia jest porównywalna a nawet większa od użądlenia pszczoły. Zazwyczaj szerszenie są mniej agresywne od os i trudniej je sprowokować do ataku.

Trzemiele

Zaliczane są do pszczół właściwych, plemienia trzmiele (Bombini). Tworzą niewielkie sezonowe gniazda pod ziemią lub pod kamieniami, w których bytują w liczbie nie więcej niż kilkuset osobników. Na wiosnę królowa opuszcza ziemną kryjówkę i wyrusza na poszukiwanie odpowiedniego miejsca na gniazdo. U trzmiela ziemnego (Bombus terrestris) to najczęściej podziemne nory. Matka znosi do gniazda różne materiały, którymi wyściela wnętrze, a następnie buduje beczułkowate plastry, do których składa jaja. Po około 3 tygodniach pojawiają się pierwsze robotnice, które po 3 dniach są zdolne do lotu i przejmują wszystkie funkcje w gnieździe. Pod koniec lata pojawiają się samce i młode królowe, a gniazdo zbliża się do rozpadu, podobnie jak u osowatych.

Zagrożenie:

U około 90 % osób użądlenie przez pszczołę lub osę wywołuje ograniczoną reakcję miejscową pod postacią obrzęku, zaczerwienienia i świądu utrzymującego się przez 24 godziny. U pozostałych osób, wg różnych danych statystycznych, rozwija się rozległa reakcja miejscowa (u 1,5-17%) lub najgroźniejsza uogólniona reakcja alergiczna, która występuje u 0,35- 4% populacji. Śmiertelność spowodowana użądleniem przez owada wynosi około 0,45 zgonów na 1 mln mieszkańców na 1 rok. Najczęściej umierają osoby starsze, dodatkowo obciążone innymi schorzeniami, takimi jak choroba wieńcowa, miażdżyca. Większym ryzykiem obciążeni są mieszkańcy terenów wiejskich.

Poważne skutki mogą mieć użądlenia mnogie, pojedyncze użądlenia w usta bądź w gardło, gdy owad dostanie się do jamy ustnej oraz użądlenia dzieci o skłonnościach alergicznych. Zdarza się, że po pierwszym użądleniu organizm uczula się na jad pszczeli. W takiej sytuacji każde następne użądlenie wywołuje zdecydowanie silniejszą reakcję alergiczną.

Czynniki lub sytuacje dla których zwiększone jest ryzyko użądlenia przez owady błonkoskrzydłe:

- ciepła pora roku - szczególnie w czasie słonecznych dni w okresie od maja do września,

- jedzenie lub picie na wolnym powietrzu - np. na tarasie lub w ogrodzie,

- chodzenie boso lub w odkrytym obuwiu,

- prowadzenie prac w ogrodzie - np. podczas przycinania żywopłotów lub zbierania kwiatów,

- aktywne uprawianie sportu na wolnym powietrzu,

- położenie pasieki lub dzikich gniazd w bliskim sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych, miejsc pracy itp.

- zbliżanie się do gniazda owadów błonkoskrzydłych oraz ignorowania "strażniczek" które wylatują naprzeciw intruzowi,

- przebywanie w pobliżu uli w czasie zbierania miodu,

- usuwanie gniazd owadów błonkoskrzydłych.

Owady błonkoskrzydłe mogą zaatakować, gdy:

- gniazdo jest zagrożone lub niszczone - mogą zaatakować intruza nawet całym rojem,

- rozdrażnią je gwałtowne ruchy ludzi lub zwierząt,

- rozdrażni je zapach - m.in. perfum, kosmetyków, czy alkoholu,

- zwabi je zapach jedzenia, jaskrawe lub bardzo ciemne barwy ubrań.

Warto pamiętać: Agresywność osowatych wzrasta wraz z liczebnością i wzrostem temperatury.

Sposoby unikania oraz ochrony przed użądleniem:

- wybierając się w okolice bytowania owadów błonkoskrzydłych należy unikać stosowania perfum (zwłaszcza tych na bazie alkoholu) oraz ubierania się w jaskrawe lub bardzo ciemne ubrania

- należy zachować szczególną ostrożność podczas spożywania posiłków oraz picia słodkich napojów na świeżym powietrzu (w przypadku małych dzieci należy dbać o czystość ich rąk i twarzy podczas jedzenia słodkości, a słodkie napoje warto podawać do picia przez słomkę)

- w pobliżu owadów należy zachować spokój oraz nie wykonywać gwałtownych ruchów

- w razie ataku należy w szczególności osłonić głowę i szyję oraz starać się wycofać z terenu zagrożenia - najbezpieczniej w miejsce najbardziej zacienione i znajdujące się w bezpiecznej odległości od gniazda

- jeśli owad zaplącze się we włosy, to najbezpieczniej jest wyczesać go grzebieniem

- w przypadku pomieszczeń zamkniętych należy otworzyć okno lub drzwi, odsłonić firanki i stanąć na boku, aby owady miały swobodną drogę przelotu

Ważne: Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy oraz środków ochrony osobistej - nigdy samodzielnie nie przystępuj do usuwania gniazda owadów. Podczas pracy związanej z usuwaniem gniazd owadów błonkoskrzydłych nigdy nie należy pracować w pojedynkę.

Już wkrótce na Portalu Strażaków dalsze części materiału o owadach błonkoskrzydłych, a w nich m.in.

- sprzęt jaki warto mieć na wyposażeniu podczas działań związanych z miejscowymi zagrożeniami spowodowanymi przez owady błonkoskrzydłe,

- taktyka działań ratowniczych w przypadku tego typu miejscowych zagrożeń,

- udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym z objawami użądlenia przez owady błonkoskrzydłe.

Źródło: www.strazacki.pl.


Nadchodzi fala upałów. Nawet 36 stopni ! ! !

Nadchodzą upały. Temperatura w całej Polsce rośnie, a w najbliższy weekend może osiągnąć 36 stopni Celsjusza. Najgorzej będzie na południu kraju ? mówi Rafał Bakowski, zastępca dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.


Przez kilka najbliższych dni czekają nas tropiki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenie pogodowe.

Alert trzeciego stopnia.

Alerty najwyższego trzeciego stopnia obowiązują na zachodzie Polski. Oznaczają one "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności". Ostrzeżenie obowiązuje od 3 do 8 lipca do godz. 20 w woj. zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim i opolskim.

Alerty drugiego stopnia

Alerty drugiego, prawie najwyższego stopnia obowiązują w centralnych i południowo-wschodnich regionach Polski. Oznaczają one "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej". Ostrzeżenie obowiązuje od 4 lipca do 8 lipca do godz. 20 w województwach łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim i w śląskim.

Alert pierwszego stopnia

Alerty pierwszego, najniższego stopnia obowiązują na północy Polski. Oznaczają one "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Ostrzeżenie obowiązuje od 4 lipca do 6 lipca do godz. 20 w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i w podlaskim. Stop odwodnieniu

Synoptycy przestrzegają przed upałami, a lekarze przed ich negatywnymi skutkami.

- Z przegrzaniem tracimy wodę, a wraz z wodą elektrolity, które są konieczne do naszego życia. Może to skutkować zwłaszcza u osób starszych, obciążonych internistycznie, przede wszystkim zaburzeniami rytmu serca, a u osób młodych często pojawiają się bolesne kurcze - ostrzega dr n. med. Aleksandra Załusowicz ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Lekarka jednocześnie stwierdza, że w ostatnich dniach na oddział ratunkowy trafia coraz więcej osób z zaburzeniami rytmu serca.

- Jak w porę nie zareagujemy, może to prowadzić do utraty przytomności, a nawet do zatrzymania krążenia, a jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia - mówi Załusowicz. Jak zapobiec odwodnieniu? Pić dużo i często. Najlepiej ok 2-3 litrów wody na dobę.

Źródło: TVN24.


Żniwa - o tragedię nie trudno ! ! !

Trwający okres wzmożonych prac żniwnych w rolnictwie powoduje szereg zagrożeń. Głównżą przyczyną pożarów sprzętu rolniczego są ocierające się o siebie współpracujące częœci powodujące albo zaprószenie ognia poprzez iskrzenie albo poprzez wytworzenie wysokiej temperatury z powodu silnego tarcia.
Aby uniknąć pożaru należy:

Strefa pożarowa sterty lub stogu z palnymi produktami roœlinnymi nie powinna przekraczać powierzchni 1 000 m2 lub kubatury 5 000 m3.
Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujšce odległoœci:
1) od budynków wykonanych z materiałów:
a) palnych - 30 m,
b) niepalnych i o pokryciu co najmniej trudno zapalnym - 20 m;
2) od dróg publicznych i torów kolejowych - 30 m;
3) od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia - 30 m;
4) od lasów i terenów zadrzewionych - 100 m;
5) między stertami, stogami stanowišcymi odrębne strefy pożarowe - 30 m.
Wokół stert i stogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię o szerokoœci co najmniej 2 m w odległoœci 3 m od ich obrysu, pozbawioną materiałów palnych.

Produkty roœlinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku koniecznoœci składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.
* punkty omłotowe wyposażyć w wymagany sprzęt gaœniczy,
*wyposażyć ciągnik i kombajny w sprawne gaœnice,
* zabezpieczać przewody wydechowe pojazdów przed padaniem iskier na materiały palne,
* zapewnić opiekę nad małymi dziećmi,

Wypalanie słomy i pozostałoœci roœlinnych na polach w odległoœci mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądźŸ w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, nie jest dopuszczalne.

Co zrobić gdy wybuchnie pożar ?
• natychmiast powiadomić osoby znajdujące się w strefie zagrożenia,
• zaalarmować straż pożarną – telefon alarmowy – 998,
• przystąpić do likwidacji pożaru gdy mamy takie możliwoœci.Tekst: st.kpt. Dariusz Różański; Foto: KP PSP Słupca

Informacje pochodzš z:

http://www.psp.wlkp.pl/

www.meble-strykowski.pl/ospwitkowo/news.php www.barlinek24.pl


Źródło: http://www.zembrzyce.eu

Nie wypalaj traw !!!

WYPALAJĄC TRAWY I ŚCIERNISKA ZABIJASZ ŻYCIE !!!

Więcej informacji o ogólnopolskim programie "Wypalanie traw zabija ludzi, zwierzęta, środowisko. STOP! Nie wypalaj - nie zabijaj!" na stronie Akademii Dobrych Pomysłów http://www.adp.org.pl/trawy/
Źródło: http://www.ekoportal.plNadeszła wiosna - czas, kiedy rolnicy pozbywają się suchej roślinności poprzez jej wypalanie. Wielu z nich błędnie sądzi, że czynność ta ma korzystny wpływ na przyszłe plony, wielu zaś po prostu kontynuuje bezmyślną tradycję.

Wypalanie trawy jest szkodliwe dla gleby i organizmów w niej żyjących. Zabieg ten niszczy materię organiczną, przez co spowalnia proces tworzenia próchnicy. Wskutek niego giną organizmy glebowe niezbędne do zachowania równowagi ekologicznej oraz potrzebne w procesie powstawania gleby. Wpływa to na pogorszenie zmniejszenie plonów. Ponadto w czasie wypalania roślinności uśmiercane są liczne owady, płazy, gryzonie i ptaki, najczęściej skowronki. Dochodzi uwolnienia toksyn zanieczyszczających środowisko. Następstwem wypalania łąk często są niekontrolowane pożary, stwarzające zagrożenie dla ludzi i zwierząt, prowadzące do zniszczenia znacznych połaci lasów.

Wypalając trawę łamiesz prawo ! ! !

Zgodnie z art.124 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody "Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów." Za wypalanie roślinności w wymienionych miejscach grozi kara aresztu lub grzywny (art. 131 powyższej ustawy).

Rolnikowi wypalającemu trawę grozi utrata unijnych dopłat bezpośrednich i rolnośrodowiskowych ! Według Ustawy z dnia 18 grudnia 2003 o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych (art.2 ust.6) "Minister właściwy do spraw rolnictwa określi, w drodze rozporzśdzenia, minimalne wymagania utrzymywania gruntów rolnych w dobrej kulturze rolnej przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska, mając na względzie uwarunkowania glebowe i klimatyczne, rodzaje upraw oraz terminy agrotechniczne."

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie minimalnych wymagań utrzymywania gruntów rolnych w dobrej kulturze rolnej (par.2 ust.2) "łąki, pastwiska i ścierniska nie powinny być wypalane".


Nasi ratownicy brali udział a dniach 23-25 maja 2014 r. w kursie weryfikacyjnym kwalifikowanej pierwszej pomocy, organizowanym przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Kurs odbył się w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ZOSP RP w Kościelisku Kirach.

Wszyscy nasi druchowie: Adrian Piaseczny, Paweł Kowalski, Ireneusz Michalak oraz Artur Wiśniewski zaliczyli egzamin pisemny i praktyczny pozytywnie i otrzymali tytuł ratownika, czego bardzo gratulujemy !!! :-)

Poniżej link ze zdjęciami dla osób które brały udział w szkoleniu.

ZDJĘCIA.

DNI WARTY "2015" - Ryszard Rynkowski, Hyży, Mrozu i Pectus gwiazdami tegorocznych Dni Warty

W sobotę Grzegorz Hyży i Ryszard Rynkowski, w niedzielę Mrozu i Pectus ? tak wygląda główny koncertowy plan Dni Warty 2015. Sporo będzie też wykonawców lokalnych i, jak co roku, mniejszych i większych przedsięwzięć towarzyszących. Tegoroczne Dni Warty odbędą się 20 i 21 czerwca.

Co do dokładnych godzin rozpoczęcia poszczególnych koncertów ? trwają ostatnie ustalenia. Już jednak możemy powiedzieć, że podczas Dni Warty wystąpi czołówka polskich artystów. Będzie coś i dla młodszych, i dla starszych słuchaczy, chociaż doświadczenie pokazuje, że akurat na tej imprezie podział ten nie do końca działa, bo tam wszyscy słuchają wszystkiego. Całe tegoroczne Dni Warty będą się odbywać pod hasłem zdrowego stylu życia. Dlatego sporo będzie na tej imprezie akcentów związanych ze zdrowym odżywianiem się, sportem i turystyką. Zwłaszcza ta ostatnia pasuje tu jak ulał, bo będą to drugie z kolei Dni Warty organizowane w ramach projektu ?Jeziorsko ? zacumuj na dłużej ? Woda, Kultura, Natura?. Organizatorzy przyzwyczaili nas już do tego, że podczas imprezy można zobaczyć i posłuchać lokalnych wykonawców ? podopiecznych domów kultury oraz zespołów, jak Kapela z Warty czy CBA. Tak będzie też i w tym roku. ? Tym razem proponujemy projekt pod roboczą nazwą ?CBA i przyjaciele?, czyli koncert warckiej grupy CBA i miejscowych grup muzycznych ? mówi Wiktor Baranowski, dyrektor Warckiego Centrum Kultury. Nie zabraknie też teatrów ulicznych.

Nie wiadomo jeszcze, czy w ramach Dni Warty 2015 zostanie przeprowadzona akcja Graty z Chaty, ciesząca się ogromną popularnością przez kilka ostatnich lat. Polegała ona na tym, że w sobotę mieszkańcy przywozili do magazynów Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej odpady elektryczne, elektroniczne i wielkogabarytowe. W zamian dostawali sadzonki krzewów ozdobnych i gadżety reklamowe gminy Warta. Ponieważ jednak od 1 lipca na terenie ZGKiM ruszy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, w którym śmieci tego typu przyjmowane będą na co dzień, akcja Graty z Chaty może w tym roku trafić w próżnię. Jednak, jak nam powiedział Jacek Maj, dyrektor ZGKiM, decyzja co do jej organizowania lub nieorganizowania jeszcze nie zapadła.

Tomasz Oszczęda Źródło: www.gazetaregionu.pl


XXX Jubileuszowy Ogólnopolski Wyścig Kolarski "Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour 2015" .

W dniach od 17 do 19 kwietnia 2015 r. przeprowadzny zostanie XXX Jubileuszowy Ogólnopolski Wyścig Kolarski ?Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour 2015". Będzie się on składał z czterech etapów o łącznej długości 474 km:

I ETAP

17 kwietnia br. - ZE STARTU WSPÓLNEGO WOKÓŁ JEZ. JEZIORSKO Warta - Warta 153 km

Trasa: Warta - Kalinowa - Sędzimirowice - Goszczanów - Głuchów - Kawęczyn - Dobra - Piekary - Skęczniew - Księża Wólka - Drużbin - Dybów - Pęczniew - Glinno - Dzieżązna - Warta +3 Rundy po 19 km ( Warta - Chabierów - Góra - Krąków - Cielce - Warta)

14.30 - start w Warcie ul. Zachodnia

18.15 - meta etapu w Warcie ul. Zachodnia.

II ETAP

18 kwietnia br. - JAZDA INDYWIDUALNA NA CZAS Opatówek - Trojanów - Chełmce - Saczyn - Chełmce - Trojanów - Opatówek 14 km. 9.00 - start pierwszego zawodnika przy Firmie JUTRZENKA COLIAN, Opatówek, ul. Zdrojowa 1

III ETAP

18 kwietnia br. - ZE STARTU WSPÓLNEGO Kalisz - Kazimierz Biskupi 144 km. Trasa: Kalisz - Skarszew - Morawin - Emilianów - Tymianek - Dębsko - Lisków - Strzałków - Przespolew - Stare Prażuchy - Ceków - Morawin - Żelazków - Goliszew - Stawiszyn - Petryki - Mycielin - Tuliszków - Rychwał - Stare Miasto - Konin - Kazimierz Biskupi (ul. Golińska - 1 Maja - Klasztorna x 3 Rundy po 2,1 km)

14.30 - dekoracja zwycięzców II etapu w Kaliszu na Rynku Głównym.

15.00 - start honorowy w Kaliszu na Rynku Głównym.

15.10 - start ostry w Kaliszu ul. Warszawska ( skrzyżowanie z ul. Dębową)

18.40 - meta etapu w Kazimierzu Biskupim

IV ETAP

19 kwietnia br. - ZE STARTU WSPÓLNEGO Błaszki - Kalisz 163 km Trasa: Błaszki - Brąszewice - Klonowa - Czajków - Kraszewice - Grabów Nad Prosną - Mikstat (ul. Słowackiego - ul. Mickiewicza - ul. Krakowska - ul. Kościelna - ul. Kaliska - Kotłów - Kaliszkowice Ołobockie - Kaliszkowice Kaliskie - Mikstat x 1 Runda) Sieroszewice - Ołobok - Godziesze Wielkie - Brzeziny - Opatówek - Zduny - Kalisz (ul. Nowy Świat - Ułańska - Bankowa - Al. Wolności - Częstochowska - Nowy Świat x 3 Rundy po 2,1 km) 11.00 - start w Błaszkach Pl. Sulwińskiego

14.50 - meta etapu na ulicy Nowy Świat przed Aulą UAM im. Prof. Rubińskiego Mikstat ( tłusty druk) - premia, Konin - premia specjalna

Źródło: http://www.powiat.kalisz.pl/

program minutowy 1

program minutowy 3

program minutowy 4


XXIX Ogólnopolski Wyścig Kolarski Szlakiem Bursztynowym "Hellena Tour 2014".

Pierwszy wyścig etapowy w sezonie 2014, "Szlakiem Bursztynowym - Hellena Tour" rozegrany zostanie w terminie 11-14 kwietnia. Na elitę i orlików czekają 4 odcinki i 493 kilometrów ścigania

Rywalizacja rozpocznie się od 168-kilometrowego etapu ze startem i metą w miejscowości Warta, wokół jeziora Jeziorski. Trasa ma stosunkowo płaski profil, więc o zwycięstwie powinien zdecydować finisz z peletonu. Kolejnego dnia odbędzie się poranna 14-kilometrowa czasówka wokół Opatówka oraz popołudniowy, 148-kilometrowy etap ze startu wspólnego z Kalisza do Kazimierza Biskupiego. Na koniec zmagań przygotowano 163-kilometrowy odcinek z miejscowości Błaszki do Kalisza. W tym przypadku również w walce o wygraną powinni brać udział sprinterzy.

Podczas wyścigu prowadzona będzie klasyfikacja generalna, aktywnego, punktowa, młodzieżowa, Wielkopolanin, agresywnego i drużynowa. Pula nagród wynosi 30 000 złotych.

Program wyścigu:

1. etap: Warta ? Warta, 168 km, 11 kwietnia

2. etap: Opatówek ? Opatówek, 14 (ITT), 12 kwietnia

3. etap: Kalisz ? Kazimierz Biskupi, 148 km, 12 kwietnia

4. etap: Błaszki ? Kalisz, 163 km, 13 kwietnia

W ubiegłym roku w generalce najlepszy był Jarosław Marycz (CCC Polsat Polkowice), który zapewnił sobie triumf w wyścigu, na etapie jazdy indywidualnej na czas. Pozostałe etapy wygrali jego koledzy z grupy, Grzegorz Stępniak (dwa) i Bartłomiej Matysiak.

źródło: http://naszosie.pl/2014/04/szlakiem-bursztynowym-hellena-tour-juz-wkrotce/My podczas każdej akcji dajemy z siebie 100% z Twojej strony wystarczy 1%

Przekaż 1% podatku na rzecz naszej OSP.

Aby przekazany 1% podatku trafił do OSP Cielce w rubryce "Informacje uzupełniające", znajdującej się bezpoœrednio pod wnioskiem o przekazanie 1% podatku należnego, odpowiednio w : PIT-28 poz. 133, PIT- 36 poz. 309, PIT-36L poz. 109, PIT-37 poz. 128, PIT-38 poz. 62 należy wpisać: OSP Cielce, 98-290 Warta, Cielce 25, woj. Łódzkie

pobrano: 98DNI WARTY 2013.XXVIII Ogólnopolski Wyścig Kolarski Szlakiem Bursztynowym "Hellena Tour 2013".

Tegoroczna edycja tych zmagań rozegrana zostanie w dniach od 12 do 14 kwietnia, a wyścig, podobnie jak poprzedni. składał się będzie z czterech etapów. W ciągu trzech dni rozegrane zostaną cztery etapy. Wyścig rozpocznie się w Warcie, do której kolarze powrócą po pokonaniu 165 kilometrów. W sobotę rano rozegrana zostanie jazda indywidualna na czas, a po krótkim odpoczynku etap na historycznej trasie Kalisz - Konin, przedłużony do Kazimierza Biskupiego. Na koniec uczestnicy zmagań staną na starcie w Ostrzeszowie, aby po przejechaniu 136 kilometrów wjechać na kaliską ulicę Górnośląską i po trzech rundach finiszować w okolicy dawnego hotelu Orbis Prosna. W ubiegłym roku obsada wyścigu była rekordowa, a na liście startowej znalazły się nazwiska 165 kolarzy. Podobnie ma być i tym razem. - Ranga wyścigu wzrosła, bowiem zaliczony on został do cyklu BGŻ Proliga, odbywającym się od 2005 roku, na który składać się będzie dziewiętnaście wyścigów - stwierdził Bogdan Jamroszczyk, prezes Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego, głównego organizatora "Hellena Tour 2013", a także wiceprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego. - W wyścigu spodziewać się możemy udziału całej krajowej czołówki kolarzy - dodał Jacek Kasprzak, wiceprezes KTK Kalisz. - Podobnie jak w poprzednich edycjach rywalizować będą podopieczni trenera Josefa Kratiny z ACS Dukla Praga, a także inne ekipy z Czech, jak również Niemiec i Holandii. To właśnie w holenderskiej grupie Wielervereninging De Jonge Renner pojedzie wychowanek kaliskiego klubu Przemysław Kasperkiewicz, w poprzednim sezonie reprezentujący jeszcze KTK. W tej edycji wyścigu organizatorzy nie wystawią swojej ekipy, bowiem aktualnie w Kaliszu nie trenują zawodnicy w kategorii elity czy orlików. Byłych kolarzy KTK zobaczyć będzie można natomiast podczas "Hellena Tour 2013" w drużynach CCC Polsat Polkowice (Mateusz Nowak, Bartłomiej Matysiak), Las Vegas Power Energy Drink (Tomasz Lisowicz, Jarosław Rębiewski, Kornel Sójka, Piotr Wojciechowski) oraz BDC Marcpol Team (Eryk Latoń).

Źródło: http://www.ktk.kalisz.pl/

Zawody Strażackie 2012.

W dniu 5 Sierpnia 2012 roku Odbyły się Miejsko-Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze Warta 2012. Nasza jednostka z pośród 17 drużyn zajęła w zawodach bardzo dobre 2 miejsce, czego serdecznie gratulujemy !!!
Więcej zdjęć z Zawodów dostępne są pod podanym linkiem.

Zdjęcia autorstwa: Anny Majewskiej.Święta Bożego Narodzenia to czas radości i refleksji. Niech atmosfera tych świąt wyzwoli w nas to co najlepsze i da energię do podejmowania wyzwań Nowego Roku. Na ten wyjątkowy czas i cały 2012 rok wszelkiej pomyślności wszystkim druchom i ich bliskim składa Zarząd Osp Cielce, Niech Święty Florian bezpiecznie Was prowadzi na życiowych drogach, aby w te święta Mikołaj o was nie zapomniał i przyniósł nowy sprzęt. A w nadchodzącym 2013 roku tyle wyjazdów ile powrotów.

Składa Admin i Zarząd OSP Cielce.


XXVII Ogólnopolski Wy?cig Kolarski Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour 2012

Już po raz 27. na szosach województw łódzkiego i wielkopolskiego odbędzie się Ogólnopolski Wy?cig Kolarski Szlakiem Bursztynowym "Hellena Tour 2012". Kolarze z kraju i zagranicy rywalizację rozpoczn? w Warcie, a finiszować będ? po trzech dniach w Kaliszu. Pierwszy etap zaplanowano na 13 kwietnia. Rywalizacja rozpocznie się w Warcie st?d też peleton ruszy do Goszczanowa i robi?c pętlę wróci do Warty, z której to pojedzie na północ przez Miłkowice i przez tamę na zbiorniku Jeziorsko dotrze do Pęczniewa, po czym wróci do Warty. W zwi?zku z wy?cigiem nast?pi? utrudnienia w ruchu drogowym.
Więcej informacji o wy?cigu na stronie:

Ľróło: http://www.gimwarta.plPrzekaż 1% podatku naszej OSP

Aby przekazany 1% podatku trafił do OSP Cielce w rubryce "Informacje uzupełniajšce", znajdujšcej się bezpoœrednio pod wnioskiem o przekazanie 1% podatku należnego, odpowiednio w : PIT-28 poz. 133, PIT- 36 poz. 309, PIT-36L poz. 109, PIT-37 poz. 128, PIT-38 poz. 62 należy wpisać: OSP Cielce, 98-290 Warta, Cielce 25, woj. Łódzkie

pobrano: 98

Archiwum.


Święta Bożego Narodzenia to czas radości i refleksji. Niech atmosfera tych świąt wyzwoli w nas to co najlepsze i da energię do podejmowania wyzwań Nowego Roku. Na ten wyjątkowy czas i cały 2012 rok wszelkiej pomyślności wszystkim druchom i ich bliskim składa Zarząd Osp Cielce, Niech Święty Florian bezpiecznie Was prowadzi na życiowych drogach, aby w te święta Mikołaj o was nie zapomniał i przyniósł nowy sprzęt. A w nadchodzącym 2012 roku tyle wyjazdów ile powrotów.

Składa Admin i Zarząd OSP Cielce.21 sierpnia w miejscowości Socha odbyły się zawody sportowo-pożarowe Ochotniczej Straży Pożarnej gminy Warta.

W niedzielnych zawodach wzięło udział 18 drużyn OSP. Turniej był formą intensywnego szkolenia pożarniczego niezbędnego w przygotowaniu do działań ratowniczych. Po wieloletniej dominacji drużyna z Proboszczowic musiała tym razem uznać wyższość jednostki OSP Cielce. Drużyna z Cielc na szczeblu gminnym pokonała obecnego mistrza powiatu sieradzkiego.Kurs Kwalifikownaej Pierwszej Pomocy

W dniach od 12.05.2011 do 21.05.2011, czterech druhów z naszej osp brało udział w kursie w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Kurs odbył się w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ZOSP RP "Kirowy Gościniec" w Kościelisku. Ostatniego dnia odbył się egzamin teoretyczny i praktyczny, wszyscy druhowie z naszej osp uczestniczący w kursie zdali egzamin i otrzymali tytuł ?ratownika? wg Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i tym samym uzyskują najwyższy możliwy stopień wyszkolenia w zakresie Ratownictwa dostępny dla osób nie posiadających wykształcenia medycznego.. Strażacy zdobyli pełną wiedzę o udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy przed medycznej ofiarom wypadków drogowych oraz innych zdarzeń powodujących zagrożenie życia lub zdrowia ludzkiego.Mała modernizacja samochodu !!!

Nasza jednostka za własne pieniądze i własnymi siłami przeprowadziła modernizacje samochodu GCBA Jelcz.

Poniżej efekt naszych wysiłków.Nowy sprzęt w naszej jednostce !!!

Dzięki ogromnym staraniom i zaangażowaniu młodych druhów udało się zakupic nowy sprzęt dla naszej jednoistki. Tj. :

1. Aparat powietrzny Fenzy X-PRO.

2. Hełmy Gallet F1-SF 4-sztuki.

3. Pradownice AWG Turbo-Master 2-sztuki.


Serdeczne podziękowania dla członków naszej OSP !!!, bez ich pomocy nie był by możliwy taki zakup.W dniu 12 Lutego 2011r. w naszej jednostce odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Na zebraniu byli obecni przedstawicielce Zarządu Gminnego OSP oraz Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Sieradzu bryg. mgr inż. Waldemar Kosowski.

Podczas zebrania dokonano wyboru nowego zarządu OSP.

Prezes - Bogumił Kowalczyk
Naczelnik - Zbigniew Wiśniewski
Z-ca Naczelnika - Piotr Kowalski
Sekretarz Kronikarz - Adrian Piaseczny
Skarbnik - Henryk Kusiński
Gospodarz - Józef Kowalski
Wiceprezes - Stanisław Kowalski


My podczas każdej akcji dajemy z siebie 100% z Twojej strony wystarczy 1%

Żniwa - o tragedię nie trudno ! ! !

Trwający okres wzmożonych prac żniwnych w rolnictwie powoduje szereg zagrożeń. Głównżą przyczyną pożarów sprzętu rolniczego są ocierające się o siebie współpracujące częœci powodujące albo zaprószenie ognia poprzez iskrzenie albo poprzez wytworzenie wysokiej temperatury z powodu silnego tarcia.
Aby uniknąć pożaru należy:


Strefa pożarowa sterty lub stogu z palnymi produktami roœlinnymi nie powinna przekraczać powierzchni 1 000 m2 lub kubatury 5 000 m3.
Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujšce odległoœci:
1) od budynków wykonanych z materiałów:
a) palnych - 30 m,
b) niepalnych i o pokryciu co najmniej trudno zapalnym - 20 m;
2) od dróg publicznych i torów kolejowych - 30 m;
3) od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia - 30 m;
4) od lasów i terenów zadrzewionych - 100 m;
5) między stertami, stogami stanowišcymi odrębne strefy pożarowe - 30 m.
Wokół stert i stogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię o szerokoœci co najmniej 2 m w odległoœci 3 m od ich obrysu, pozbawioną materiałów palnych.

Produkty roœlinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku koniecznoœci składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.
* punkty omłotowe wyposażyć w wymagany sprzęt gaœniczy,
*wyposażyć ciągnik i kombajny w sprawne gaœnice,
* zabezpieczać przewody wydechowe pojazdów przed padaniem iskier na materiały palne,
* zapewnić opiekę nad małymi dziećmi,

Wypalanie słomy i pozostałoœci roœlinnych na polach w odległoœci mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądźŸ w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, nie jest dopuszczalne.

Co zrobić gdy wybuchnie pożar ?
• natychmiast powiadomić osoby znajdujące się w strefie zagrożenia,
• zaalarmować straż pożarną – telefon alarmowy – 998,
• przystąpić do likwidacji pożaru gdy mamy takie możliwoœci.Tekst: st.kpt. Dariusz Różański; Foto: KP PSP Słupca

Informacje pochodzš z:

http://www.psp.wlkp.pl/

www.meble-strykowski.pl/ospwitkowo/news.php

www.barlinek24.pl


Przepraszamy naszych użytkowników, jednak wczoraj (tj. 25 czerwca) wynikły niespodziewane problemy techniczne w serwerowni w której hostujemy nasza stronę.

Obecnie strona znajduje się na serwerze awaryjnym więc m. in. zdjecia zawarte na stronie nie będą sie otwierać.

Przepraszamy za trudności i mamy nadzieję ,że problemy z serwerem zostaną szybko rozwiązane.
Ľródło: http://www.zembrzyce.eu

Nie wypalaj traw !!!

WYPALAJˇC TRAWY I ?CIERNISKA ZABIJASZ ŻYCIE !!!

Więcej informacji o ogólnopolskim programie "Wypalanie traw zabija ludzi, zwierzęta, ?rodowisko. STOP! Nie wypalaj - nie zabijaj!" na stronie Akademii Dobrych Pomysłów http://www.adp.org.pl/trawy/
Ľródło: http://www.ekoportal.plNadeszła wiosna - czas, kiedy rolnicy pozbywaj? się suchej ro?linno?ci poprzez jej wypalanie. Wielu z nich błędnie s?dzi, że czynno?ć ta ma korzystny wpływ na przyszłe plony, wielu za? po prostu kontynuuje bezmy?ln? tradycję.

Wypalanie trawy jest szkodliwe dla gleby i organizmów w niej żyj?cych. Zabieg ten niszczy materię organiczn?, przez co spowalnia proces tworzenia próchnicy. Wskutek niego gin? organizmy glebowe niezbędne do zachowania równowagi ekologicznej oraz potrzebne w procesie powstawania gleby. Wpływa to na pogorszenie zmniejszenie plonów. Ponadto w czasie wypalania ro?linno?ci u?miercane s? liczne owady, płazy, gryzonie i ptaki, najczę?ciej skowronki. Dochodzi uwolnienia toksyn zanieczyszczaj?cych ?rodowisko. Następstwem wypalania ł?k często s? niekontrolowane pożary, stwarzaj?ce zagrożenie dla ludzi i zwierz?t, prowadz?ce do zniszczenia znacznych połaci lasów.

Wypalaj?c trawę łamiesz prawo ! ! !

Zgodnie z art.124 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody "Zabrania się wypalania ł?k, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów." Za wypalanie ro?linno?ci w wymienionych miejscach grozi kara aresztu lub grzywny (art. 131 powyższej ustawy).

Rolnikowi wypalaj?cemu trawę grozi utrata unijnych dopłat bezpo?rednich i rolno?rodowiskowych ! Według Ustawy z dnia 18 grudnia 2003 o płatno?ciach bezpo?rednich do gruntów rolnych (art.2 ust.6) "Minister wła?ciwy do spraw rolnictwa okre?li, w drodze rozporz?dzenia, minimalne wymagania utrzymywania gruntów rolnych w dobrej kulturze rolnej przy zachowaniu wymogów ochrony ?rodowiska, maj?c na względzie uwarunkowania glebowe i klimatyczne, rodzaje upraw oraz terminy agrotechniczne."

Zgodnie z Rozporz?dzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie minimalnych wymagań utrzymywania gruntów rolnych w dobrej kulturze rolnej (par.2 ust.2) "ł?ki, pastwiska i ?cierniska nie powinny być wypalane".
My podczas każdej akcji dajemy z siebie 100% z Twojej strony wystarczy 1%

Przekaż 1% podatku naszej OSP

Aby przekazany 1% podatku trafił do OSP Cielce w rubryce "Informacje uzupełniające", znajdującej się bezpośrednio pod wnioskiem o przekazanie 1% podatku należnego, odpowiednio w : PIT-28 poz. 133, PIT- 36 poz. 309, PIT-36L poz. 109, PIT-37 poz. 128, PIT-38 poz. 62 należy wpisać: OSP Cielce, 98-290 Warta, Cielce 25, woj. Łódzkie

pobrano: 98
My podczas każdej akcji dajemy z siebie 100% z Twojej strony wystarczy 1%

Przekaż 1% podatku naszej OSP

POBIERZ informacje jak przekazać 1% podatku dla OSP Cielce


W dniu 28 września 2008 Odbyły się Miejsko-Gminne Zawody Pożarnicze Jeziorsko 2008. Nasza jednostka zajęła w zawodach zaszczytne 2 miejsce...Więcej zdjęć z Miejsko - Gminnych Zawodów Sportowo Pożarniczych.
Powiatowo - Gminne Święto Plonów Cielce 2008. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z tej uroczystości.
Więcej zdjęć

Nawałnica nad gminą Warta.

Dzisiaj (1 maja 2008) w godzinach popołudniowych nad gminą Warta przeszła burza z ulewnym deszczem i gradobiciem. Najbardziej ucierpiały okoliczne miejscowości, w Cielcach miejscowi strażacy przez prawie 3 godziny wypompowywali wodę z posesji.

(P.K)

Więcej zdjęć z akcji znajdziecie w foto galerii.

"Niespokojna noc w Dusznikach"

W dniu 20 listopada (2008) około godziny 21:30 do miejscowości Duszniki (gm. Warta) zostały zaalarmowane jednostki Straży Pożarnej (z terenu gminy Warta: Osp Cielce, Warta, Rossoszyca, Proboszczowice, Jakubice, Włyń, Grzybki oraz JRG Sieradz), do pożaru drewnianej stodoły. Jednak gdy strażacy opanowali już sytuację, około 200 metrów dalej zauważono drugi pożar tym razem stodoły murowanej. Część jednostek pośpiesznie została skierowana na miejsce drugiego zdarzenia. niestety pokryty papą dach stodoły był już cały w płomonieach. (dodatkowo zostały zadysponowane jednostki z poza gminy: Osp Goszczanów, Błaszki, Biskupice, Charłupia Mała). Stodoły doszczętnie spłonęły. Przyczyny pożaru są ustalane przez policję (w akcj brał udział pies tropiący).

(P.K)

W dniu 12 sierpnia 2007 Odbyły się Miejsko-Gminne Zawody Pożarnicze Glinno 2007. Po ponad 30-tu latach dzięki determinacji młodych druhów jednostka OSP Cielce powróciła na podium zawodów sportowo-pożarniczych zajmując 3 miejsce. (P. K)Więcej zdjęć i filmów z Zawodów sportowo-pożarniczych znajdziecie w foto i wideo galerii.


  • haft komputerowy, naszywka, herb naramienny
  • haft komputerowy, haft na polarach, polar strazacki
  • haft na czapkach, haft komputerowy, czapka strazacka
  • naszywka, emblemat, herb haftowany komputerowo
  • haft komputerowy, dystynkcje na koszule
  • t-shirt, koszulka strazacka, haft komputerowy


It appears that your web host has disabled all functions for handling remote pages and as a result the BackLinks software will not function on your web page. Please contact your web host for more information.